English

Hakkımızda

 

Hizmetlerimiz

 

Eğitim

 

Referanslar

 

Makaleler & Haberler

 

Kolay Bilgi

 

Linkler

 

İletişim

Ana Sayfa > Hizmetlerimiz > Yurt Dışı Tasarım Tescil

ULUSLARARASI TASARIM TESCİLİNDE LA HAYE (LAHEY) ANLAŞMASI

Topluluk tasarımı sadece Avrupa Birliği ülkeleri kapsarken La Haye anlaşması daha farklı bir koruma alanı sağlamaktadır. La Haye anlaşması markalarda Madrid protokolünün sağladığı koruma ve prosedürün aynısını sağlamaktadır. La Haye protokolüne göre üye ülkelerden her hangi birinde endüstriyel tasarım tescil ve koruması sağlamak tek bir merkezden gerçekleşmektedir. Türkiye 01.01.2005 tarihi itibarıyla La Haye anlaşmasına taraf olmuştur.

La Haye anlaşmasında yetkili kurumu Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı ( WIPO) dur. Ücretler İsviçre Frangı olarak WIPO hesaplarına yatırılmakta ve muhatap olarak yerel başvuru ofisi ile WIPO kabul edilmektedir.

Bu şekilde tek tek ülke bazında endüstriyel tasarım tescili ile uğraşılmamaktadır.

"Türkiye, La Hey ( La Haye, Hague, Den Haag, Den Hagen) anlaşmasının 1999 metnine taraf olmuştur. Bu nedenle Türkiye’nin bu anlaşma gereği uluslar arası endüstriyel tasarım müracaatı yapacağı ülke sayısı sınırlıdır. La Haye anlaşması uyarınca başvurular Türk Patent Enstitüsüne yapılabileceği gibi direkt olarak WIPO genel merkezine de yapılabilir. La Haye anlaşması gereği Türkiye’den aşağıdaki ülkelere başvuru yapılabilir:

İSVİÇRE, ESTONYA, MISIR, İSPANYA, GÜRCİSTAN, HIRVATİSTAN, MACARİSTAN, İZLANDA, KIRGIZİSTAN, LİHTENŞTAYN, MOLDOVA, NAMİBYA, ROMANYA, SLOVENYA, UKRAYNA"

 
Daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.
   

2005 © Lokum Lokum